How much do cannabis concentrates and extracts cost?

Vaping dabs, known as dabbing, are one of the most popular ways to consume marijuana. Dabbing is a method of heating marijuana extracts to the point where they vaporize and then inhaling the vapor that is generated. There are several different types of tools you can use for blotting. The traditional dab method is with a dab rig like those sold on our website. Other tools include Nectar collector or swabs, enails, vaporizers or rigs like that Fifth Ave Green House unicorn.

Often referred to as swabs or concentrates, marijuana extracts are made using various processes that remove THC and cannabinoids from the marijuana plant. The resulting concentrates or swabs tend to have very high levels of THC, between 50% and 95%, which makes them extremely effective. The THC potency of these concentrates means dabbing is the most efficient way to get an intense high from a very small amount of extracts. For that, you want to buy the purest, most potent cannabis extracts you can. Since cannabis extracts are many times more effective than buying cannabis flowers, the prices are many times higher than the price of a gram of weed.

Extracts come in many forms, with their names often based on their appearance or properties. You can read about the different concentrates in our Cannabis concentrates Items.

Once you get your chosen vaping tool, you’ll need to purchase some concentrates to start dabbing. This article describes typical prices for different concentrates so you can decide which one will best fit your budget.

Prices for cannabis concentrates and extracts

What do cannabis extracts cost? It depends on. There’s no set universal price for cannabis concentrates, so we’re using averages to give you a realistic idea of ​​how much you’re likely to pay.

As the processing effort for concentration increases, so does the price. Demand and supply also affect prices, so states with more established markets like California and Colorado tend to offer more competitive prices.

You may have seen them sold for more or you could find them for less. So use these prices only as a rough guide and remember to check for deals, coupons, or specials, especially during vacation periods.

$ 20- $ 35 per gram of concentrates & extracts

Kief, Hash & Wax Prices

For $ 20 to $ 35, you can buy a grenade wax, kief, or hashish.

After reviewing several pharmacies, $ 20 to $ 25 for a gram of kief appears to be average. However, if you smoke marijuana regularly, you can collect your own kief by purchasing a good herb grinder. There are different types of hash. You can buy a gram of hashish for $ 10 to $ 20 depending on the quality.

For bubble hash, expect about $ 30 per gram, and extracted hash oil can be two to three times what average prices of $ 60 to $ 90 per gram, depending on quality and THC levels. For wax, you can get a gram for about $ 30 per gram.

$ 40- $ 55 per gram of concentrate

Oil, rosin, sprinkle and chip prices

At $ 40 to $ 55, you can get a gram of sliver, rosin, pull and snap.

Expect roughly the same for 250-500 mg of cannabis oil or 32 ml of the tincture. Prices vary depending on the quality and brand. If some rosin is available for $ 45 per gram, you can pay $ 70 or more per gram for high-end THC rosin of 75% or more.

Shatter typically costs around $ 40 per gram, while Pull and Snap is between $ 30 and $ 50 per gram. Crumble is typically $ 40 per gram.

Cannabis oil in a vape pen cartridge can range from $ 30 to $ 60. If you’re looking to buy hash oil, you can expect to pay around $ 50 per gram.

Pure THC oil prices

Pure THC oil can be bought as a tincture, and this is sold in milliliters because it is a liquid. A 32 ml tincture of pure THC oil costs $ 50 to $ 60.

$ 100- $ 200 per gram of concentrates

Distill, isolate & crystalline

Having deep pockets can distill and look crystalline. You will feel the effects of vaporizing much sooner than other concentrates, and because of their high potency, you can get high value through tiny swabs.

In order to achieve this high quality and effectiveness, a lot of effort has to be put into the extraction method. This means that distillate can cost up to $ 120 per gram!

But if you look around, you might be able to find it at half the price. Crystalline and distillate cost between $ 60 and $ 90 per gram, and a pure distillate without terpenes is cheaper.

Anything cheaper than $ 50 and you have to question its purity and quality.

Crystalline is even more expensive, with prices ranging from $ 100 to $ 200 for a gram, and the higher the THC potency, the more you should expect to pay.

Post a comment:

Your email address will not be published.